HES KODU SORGULAMA

 


 

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA HAYAT EVE SIĞAR(HES) KODU OLMADAN GİRİŞ YAPILMAYACAK OLUP, BU KAPSAMDA BORSAMIZA İŞLEM YAPTIRMAK İÇİN GELEN ÜYELERİMİZİN HES KODU ALMASI GEREKMEKTEDİR.

 

 

HES KODU NEDİR?

TEST SONUCU POZİTİF OLAN VEYA POZİTİF HASTA İLE TEMASI BULUNAN YOLCULARIN HAVALİMANINDA BULUNMASINI AZALTMAK VE YURT İÇİ UÇUŞLARA KATILMASINA ENGEL OLMAK AMACIYLA T.C SAĞLIK BALANLIĞI TARAFINDAN UYGULAMAYA ALINMIŞ VE DAHA SONRA TÜM KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA DA UYGULANMAYA BAŞLANMIŞ KİŞİYE ÖZEL KODDUR.

HES KODU NE İŞE YARAR ?

KENDİ OLUŞTURACAĞINIZ HES KODUNUZ, T.C SAĞLIK BAKANLIĞI SERVİSLERİ ÜZERİNDEN BELİRLİ ARALIKLARLA SORGULANARAK BORSAMIZA GİRİŞİNİZDE BİR ENGEL OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLECEKTİR.COVİD- 19 HASTALIĞINA MARUZ KALMIŞ YADA HASTALARLA TEMAS ETMİŞ KİŞİLERİN GİRİŞLERİNİN ENGELLENMESİ VE DİĞER KİŞİLERİ RİSKE ATMALARININ ÖNLENMESİ AMAÇLANMAKTADIR.

HES KODUM YOK ?   HES KODUMU NEREDEN ALACAĞIM

- HAYAT EVE SIĞAR MOBİL UYGULAMASI (IOS VE ANDROİD) İLE

- 2023 NUMARASINA GÖNDERECEĞİNİZ SMS İLE ;

“HES “ YAZIP ARALARINDA BOŞLUK BIRAKARAK SIRASIYLA, TC KİMLİK NO, TC KİMLİK SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ VE PAYLAŞIM SÜRESİ (GÜN SAYISI OLARAK) YAZARAK  VE 2023’ SMS GÖNDEREREK;

TC KİMLİK NUMARASI 97,98,99 İLE BAŞLAYAN KİŞİLER;  HES YAZIP ARALARINA BOŞLUK BIRAKARAK SIRASIYLA, TC. NO . DOĞUM YILI VE PAYLAŞIM SÜRESİ (GÜN SAYISI OLARAK ) YAZARAK VE 2023’E SMS GÖNDEREREK,

- E –DEVLET ÜZERİNDEN  https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

ADRESİNDEN ALABİLİRLER.

 

 


Paylaş: